„Anthrophos” to nowa era w rehabilitacji
Wpisany przez Zbigniew Piotr Kotarba    wtorek, 28 listopada 2017 20:21    PDF Drukuj Email

altW Uzdrowiskowym Szpitalu Kompleksowej Rehabilitacji „Krystyna” w Busku-Zdroju został otwarty Ośrodek Diagnostyki i Rehabilitacji Uszkodzeń Narządu Ruchu „Anthropos”. To jedna z najnowocześniejszych placówek tego typu nie tylko w Polsce, ale w tej części Starego Kontynentu. W uroczystości otwarcia placówki udział wzięło blisko 150 zaproszonych gości, w tym przedstawiciele resortu zdrowia, władz administracyjnych i samorządowych województwa oraz placówek służby zdrowia. Honory gospodarzy pełnili Grzegorz Gałuszka, dyrektor Szpitala „Krystyna” i Michał Figurski, znany dziennikarz radiowy.


27 listopada 2017 roku to przełomowa data dla polskiej rehabilitacji. Oto bowiem w Uzdrowiskowym Szpitalu Kompleksowej Rehabilitacji „Krystyna” w Busku-Zdroju został otwarty Ośrodek Diagnostyki i Rehabilitacji Uszkodzeń Narządu Ruchu „Anthropos”. To najnowocześniejsza tego typu nie tylko w naszym kraju, ale w całej Europie Środkowej placówka, bazująca na „kosmicznej technologii”.

alt

Było to niewątpliwie ważne, przykuwające uwagę wydarzenie, o czym może świadczyć nie tylko obecność wielu oficjeli, ale przede wszystkim tych, którym sprawy zdrowia są szczególnie bliskie: lekarzy, rehabilitantów, dyrektorów szpitali i innych placówek zdrowia, sektora uzdrowiskowego i wielu, wielu innych, w tym firm i instytucji współpracujących z „Uzdrowiskiem Busko – Zdrój S.A.”

alt

Z kronikarskiego obowiązku należy wspomnieć, że w gronie zaproszonych znalazł się m.in. biskup kielecki, JE Jan Piotrowski, Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski, wicewojewoda świętokrzyski oraz Marek Tombarkiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia. To właśnie wiceminister Tombarkiewicz wręczył przyznaną dyrektorowi Gałuszce przez ministra Konstantego Radziwiłła odznakę honorową „Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia”.

alt

alt

Na uroczystość, którą poprowadzili Michał Figurski, znany „radiowiec” oraz wielokrotnie wymieniany wcześniej Grzegorz Gałuszka, dyrektor Uzdrowiskowego Szpitala „Krystyna”, złożyły się dwie części. W pierwszej, konferencyjnej, Wojciech Legawiec, prezes Zarządu „Uzdrowiska Busko-Zdrój” S.A.  oraz Janusz Franczyk, prezes „Technomex” sp. z o.o. z Gliwic, dostarczyciela sprzętu, mówili o założeniach wspólnego projektu i o pomyśle powstania tej placówki. Ideą jej działalności miała być obiektywnie przeprowadzona diagnostyka Pacjenta przed i po zakończeniu kuracji, a także monitoring postępów w jej trakcie.  Dyrektor Gałuszka przeprowadził wstępną prezentację nowoczesnych urządzeń, w które został wyposażony ośrodek, a krótko potem swoje uznanie dla inwestycji mocno podkreślali – minister Marek Tombarkiewicz oraz marszałek województwa Adam Jarubas.

alt

Należy dodać, że zarówno Michał Figurski, jak i Monika Kuszyńska, która wydarzenie okrasiła wspaniałym recitalem, byli zachwyceni tym „kosmicznym miejscem w Busku”. Obecność dwójki tak znanych osób miała również wymiar symboliczny – obydwojga nie oszczędziły poważne problemy zdrowotne. Trudno się więc dziwić, że wyrazili nadzieję na możliwość korzystania z dobrodziejstw tutejszej rehabilitacji. Zgodnie podkreślali, że nie byli dotąd w tak spektakularnym miejscu jak właśnie „Anthropos”.

alt

alt

Drugą częścią wydarzenia było zwiedzanie sal ze specjalistycznym sprzętem, które poprzedziła specjalnie przygotowana na tą okoliczność oprawa uruchomiona wspólnym naciśnięciem przycisku przez zaproszonych gości. Ogromne wrażenie wśród gości zrobiła technologia rodem z NASA czyli prezentacja możliwości egzoszkieletu. Dodatkowo zaprezentowane zostały też platformy do oceny i treningu równowagi i chodu, bieżnie z opcją kontrolowanego poślizgu oraz interaktywne urządzenia do rehabilitacji kończyny górnej.

alt

Nie sposób wymienić wszystkich rozwiązań, które w trosce o Pacjentów zgromadzono w Szpitalu „Krystyna”, stanowiącym jedno z ogniw działalności „Uzdrowiska Busko-Zdrój” S.A. Tu trzeba przyjechać i skorzystać z miejsca, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością, a technika wspiera doświadczenie.
Inwestycję zrealizowano dzięki wsparciu Funduszy Europejskich „Utworzenie laboratorium badawczego metod rehabilitacji pacjentów z dysfunkcją układu ruchu” w ramach Programu Inteligentny Rozwój, a jej całkowita wartość to około 4 miliony złotych.

alt

alt

Poprawiony ( wtorek, 28 listopada 2017 21:12 )